فراتر از یک محور؛ مسیری برای تفرج (طراحی فضای شهری؛ از تپه های یوسف آباد تا تپه های عباس آباد) – گلاره البرزی و مائده کریمی طینت

فراتر از یک محور؛ مسیری برای تفرج - گلاره البرزی و مائده کریمی طینت - 1

خانم ها گلاره البرزی و مائده کریمی طینت

فراتر از یک محور؛ مسیـــری برای تفــــرج
طراحی فضای شهری؛ از تپه‎های «عباس آباد» تا تپه‎های «یوسف آباد»

گلاره البرزی- مائده کریمی طینت

از بررسی مفهوم «لبه» در جداره خیابان ولیعصر شروع کردیم تا به یک «محور» پر فراز و فرود رسیدیم؛ «لبه» همان که به بیان «لینچ»[۱] مرز میان دو قسمت پیوسته از شهر تعریف شده و «محور» که به تعبیر خودمان نه فقط یک خط بلکه «مسیری» است که ظرفیت تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین فضاهای شهری تهران را داراست؛ مسیری که از سمت شرق، تپه‎های عباس آباد را به تپه‎های یوسف آباد در غرب تهران متصل می‎سازد و در این گذار، از محله‎های جردن، گاندی، توانیر و یوسف آباد می‎گذرد؛ در این بین با شش خیابان اصلی شهر یعنی آفریقا، الوند، وزرا، ولیعصر، نظامی گنجوی و اسدآبادی تقاطع دارد.

در قلب این مسیر اما، «خیابان ولیعصر»، طولانی ترین خیابان خاورمیانه و «پله پناه» که پنجمین پله از پله‎های هشتگانه خیابان ولیعصر است، نقطه شروع این جستجو و ماجرا بود. این محور خطی در لایه‎های زیرین خود منطبق بر تونل رسالت است؛ به همین دلیل اراضی روی تونل، سلسله زمین‎هایی ساخته نشده‎اند که تبدیل به مسیری توپوگرافیک گشته‎اند و تنوعی از پهنه‎های عمدتا بکرِ طراحی را با مساحت و فرم‎های متفاوت پدید آورده‎اند. وضع موجود این محور به گونه‎ای است که این پهنه‎های با پتانسیل بالای طراحی و در عین حال زنجیروار و نزدیک به هم، گویی بدون کمترین ارتباطی با یکدیگر و شاید حتی در وضعیتی بدتر و رها شده، قرار دارند. این زنجیره‎ی اراضی دقیقا همان چیزی بود که ما را بر آن داشت تا با ارائه طرحی بر آن و تبدیل آن به فضای شهری فعال و سرزنده، سعی در ارتقاء کیفیت حیات شهرمان، تهران، بنمائیم.

«لبه» ها نیز در این مسیر نقاط پررنگ فعالیت‎های شهری به حساب می‎آیند که هر یک با جذابیت‎های خاص خود در طراحی، ما را برای تفکر و ایده پردازی دربارشان ترغیب ‌کردند.

هدف ما از این پروژه، خلق مسیری پویا، همپیوند با زمینه و منسجم در عین تنوعی از فعالیت‎هاست که توامان اتصال محله‎ها و خیابان‎های مهم شهر تهران را به واسطه طراحی کالبد و سلسله فعالیت‎هایی در این مسیر دارا می‌باشد.

[۱] Kevin Lynch

شما از اعضای هیات داوران نیستید، لطفاً از فرم نظر کاربران استفاده نمایید.

زمان ارسال رای به پایان رسیده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × چهار =

فهرست