هانس هولین

بیوگرافی معمار هانس هولین

هانس هولین در سال ۱۹۳۴ در وین، اتریش متولد شد. ازاولین روزهای مدرسه او استعداد طراحی خود را به نمایش گذاشت. اگرچه او معماری را به عنوان حرفه خود انتخاب کرد ولی آثار هنری او در بسیاری از مجموعه های عمومی و خصوصی در سراسر جهان قرار دارد.

هانس هولین پیش از یک معمار هنرمند، معلم، نویسنده و طراح مبلمان و وسایل ذینتی توصیف شده است. او از دانشگاه آکادمی هنرهای زیبا، مدرسه معماری، در وین در سال ۱۹۵۶ فارغ التحصیل شد. او کار فارغ التحصیلی خود را در موسسه فناوری ایلینوی در شیکاگو انجام داد و مدرک معماری خود را در دانشگاه کالیفرنیا برکلی در سال ۱۹۶۰ تکمیل کرد. در طی همین سال ها او توانست با برخی از معمارهایی که بیشتر تحسین می شدند دیدار کند، از جمله میس ون درروهه، فرانک لوید رایت و ریچارد نوترا.

پس از کار در شرکت های معماری در سوئد و ایالات متحده، او در وین مستقر شد و اولین کارش را در سال ۱۹۶۵ به عنوان “مجله انجمن معماری” انجام داد و اینگونه توصیف کرد: “بسیار کوچک، یک مغازه و نمایشگاه ۱۲ فوت برای یک شمع”. آنها افزودند که “او یک مشتری مشتاق و یک محل برجسته در خیابان شیک وین را به ارمغان آورد.”

انجام این کار توسط هانس هولین توجه کمیته Retti Candleshop را به همراه داشت و برای او جایزه ۲۵۰۰۰ دلاری مموریال رینولدز را به ارمغان داشت. این اولین بار در یک دهه بود که این جایزه به کارهایی انجامید که کمتر از جایزه هزینه میکردند.

در سال ۱۹۷۰، برای نخستین کار خود در نیویورک، گالری ریچارد فیگان، مورد ستایش قرار گرفت. در فوریه ۱۹۷۰ در مجله معماری پیشرو، یک مقاله در مورد ساختمان با عنوان “معماری فابرز” را به چاپ رساند. همچنین طراحی هولین “یک فضای معماری با طرز تفکر طلایی” را برای ایجاد محیطی عالی برای هنر به ارمغان آورد.

همان مقاله هولین را “یکی از معدود معماران معاصر با مهارت، عقل و پشتوانه مالی برای بازخوانی لوکس صمیمی از اتاق های شخصی ورسای” نامیده است و به عنوان “شاهکار هولین” در مجله Retti Candleshop برگزیده شد. جای تعجب نیست که کارهای دیگر در این سبک از فروشگاه های تخصصی از جمله دو فروشگاه طلا و جواهر برای Schullin در وین، دوباره جایزه بین المللی را به دست آوردند. اخیراً او یک طرح برای شرکت Beck در برج Trump در نیویورک تکمیل کرده است.

به تدریج، پیشنهادات و مطالعات متعددی از جمله ساختارهای دیگر از خانه های مجزا، خانه های آپارتمانی، دفاتر و موزه ها به دست آمد. در سال ۱۹۷۸، او یک دفتر گردشگری در وین را تکمیل کرد. تا سال ۱۹۸۲، او موزه شهرداری Abteiberg را در مونشن گلادباخ نزدیک دوسلدورف تکمیل کرد. این کار بزرگ باعث تحسین بیشتر و فرصت های اضافی برای پروژه های مشابه گردید. در همان سال به عنوان برنده جایزه پریتزکر شناخته شد، او در دو مسابقه بین المللی، یکی برای موزه هنر مدرن در فرانکفورت و دیگری برای یک انجمن فرهنگی در برلین به موفقیت رسید. همچنین در همان سال، یک نمایشگاه بزرگ به نام «رویای و واقعیت» در وین و سپس چندین ایستگاه دیگر را در سراسر جهان طراحی و راه اندازی کرد. یکی از مشهورترین نمایشگاه هایش، افتتاح موزه کوپر-هاویت در نیویورک بود.

بیوگرافی هانس هولین

بیانیه بنیاد هنگام اعطای جایزه

هانس هولین، معمار اتریشی که کارش در سراسر جهان تحسین برانگیز است، امروز جایزه معماری پریتزکر ۱۹۸۵ را به نام خود کرد. او سومین معمار غیر آمریکایی و هفتمین معماری است که به این افتخار نائل آمد.

جایزه بین المللی پریتزکر در سال ۱۹۷۹ با مبلغ ۱۰۰۰۰۰ دلار بدون مالیات و تندیس برنزی توسط هنری مور، برای پاداش تلاش خلاقانه ای است که جایزه نوبل آن را نادیده گرفته، بنیاد گذاشته شده است.

جی ای پریتزکر، رئیس بنیاد هیات که این جایزه را تقدیم می کند، امروز در موزه هنرهای مدرن، چک هانس هولین را ارائه می دهد. مجسمه در مراسم رسمی در کتابخانه هانتینگتون، مجموعه هنری و باغ گیاه شناسی در سن مارینو، کالیفرنیا در تاریخ ۱۰ مه ارائه خواهد شد.

هیئت داوران بین المللی متشکل از اعضای هیئت منصفه که نامزد این سال را انتخاب کردند، شامل جی. کارتر براون، مدیر گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی، که به عنوان رئیس هیئت مدیره بود؛ جیووانی آگنلی، رئیس فیات در تورینو ایتالیا؛ جی اروین میلر، رئیس کمیته اجرایی و مالی شرکت کارمینز موتوراز کلمبوس، ایندیانا؛ توماس جی. واتسون، رئیس هیئت مدیره شرکت IBM؛ و سه معمار، ریکاردو لورورتا از مکزیکو سیتی؛ فومیحیکو مکی از توکیو؛ و برنده جایزه پریتزکر ۱۹۸۲، کوین روچ از کانکتیکات میباشند.

پریتزکر در تهیه این سخنرانی از هیئت منصفه نقل کرده است که هولین را به عنوان “معماری که یک هنرمند است توصیف می کند … کسی که با عجله و عجیب و غریب از سنت های دنیای جدید به همان اندازه قدیمی ها استفاده می کند.

برندان گیل، نویسنده و روزنامه نگار، که سخنگوی هیئت منصفه است، در اعلام نامزدی، هولین را به عنوان “شخصیتی نادر در معماری معاصر، هنرمند و معمار، که توانایی فنی بسیار خوبی دارد، ستایش کرد. ساختمان ها، مانند نقاشی هایش، وسوسه انگیز است.

هولین که ۵۱ ساله است، اخیراً مسابقات بین المللی را برای طراحی موزه هنر مدرن در فرانکفورت و انجمن فرهنگی برلین برگزار کرده است. یکی از معروف ترین کارهایش، موزه شهرداری ایالت Abteiberg در مونشن گلادباخ، نزدیک دوسلدورف است که در سال ۱۹۸۲ تکمیل شده است.

اولین کار او در سال ۱۹۶۵ Small Retti Candleshop در وین بود که برای او شهرت جهانی را به ارمغان آورد. کارهای او از آن زمان به بعد تعدادی از فروشگاه ها را شامل می شود، از جمله دو فروشگاه جواهر در وین، و یک فروشگاه خرده فروشی Beck در برج Trump در نیویورک. نمونه دیگری از کار او در نیویورک گالری ریچارد ال. فیگان است که در سال ۱۹۶۹ تکمیل شده است. او در حال حاضر پروژه هایی در زمینه توسعه یک خانه آپارتمانی در برلین، یک پروژه مسکن اجتماعی در وین و ساختمان های اداری دارد.

اگر چه معماری او در ایالات متحده نسبتاً نادر است، او مدرک کارشناسی ارشد معماری خود را از دانشگاه کالیفرنیا برکلی در سال ۱۹۶۰ دریافت کرد و قبلاً با میس ون درروهه در موسسه فناوری ایلینوی در شیکاگو و همچنین فرانک لوید رایت در ویسکانسین همکاری داشت.

او دارای مقام استادی در دانشگاه ییل در نیوهیون و دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس است. او در کشور خود معلمی فعال است، استاد دانشگاه آکادمی هنرهای زیبا در دانشکده معماری در دوسلدورف، و رئیس موسسه طراحی آکادمی هنرهای کاربردی در وین میباشد.

او علاوه بر دستاوردهای معماری یک طراح است، نه تنها مبلمان و محصولات، بلکه طراح نمایشگاه ها. یکی از آنها به عنوان نمایشگاه تاریخ فرهنگی وین، با عنوان “رویا و واقعیت” در وین افتتاح شده است. او دارای بسیاری از دیگر پروژه های طراحی نمایشگاه، از جمله موزه کوپر-هاویت در نیویورک است.

آثار هنری هولین در مجموعه موزه هنرمدرن نیویورک و Foundacion Miro، بارسلونا؛ موزه شهرداری مونشن گلادباخ؛ و Contemporanes Padiglione dlArte Contemporanes میلان، و همچنین بسیاری از مجموعه های خصوصی قرار دارد.

هانس هولین جوایز متعددی شامل دو جایزه یادبود رینولدز در ایالات متحده، جایزه معماری شهر وین، جایزه معماری آلمان و جایزه ایالت اتریش برای طراحی محیطی را کسب نموده است.

بیانیه بنیاد برای هانس هولین

نمونه کارهای هانس هولین

نمونه کار هانس هولین 3
نمونه کار هانس هولین 6
نمونه کار هانس هولین 9
نمونه کار هانس هولین 2
نمونه کار هانس هولین 5
نمونه کار هانس هولین 8
نمونه کار هانس هولین 1
نمونه کار هانس هولین 4
نمونه کار هانس هولین 7

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو − 2 =

فهرست