بیوگرافی معمار فیلیپ جانسون

فیلیپ جانسون (۱۹۰۶-۲۰۰۵) در کلیولند، اوهایو در سال ۱۹۰۶ متولد شد، و در سالهای پس از آن به یکی از قوی ترین نیروهای معماری تبدیل گردید. قبل از طراحی اولین ساختمان خود در سن ۳۶ سالگی، جانسون منتقد، نویسنده، مورخ، مدیر موزه بود، اما معمار نبود.

در سال ۱۹۴۹، پس از چندین سال به عنوان اولین مدیر موزه هنرهای مدرن گروه معماری، جانسون برای اقامت خود در نیو کانن، کانکتیکات برای مدرک کارشناسی خود، خانه شیشه ای معروف خود را طراحی نمود.

او اصطلاح “مدرسه بین المللی معماری” را برای نمایشگاه در MOMA تعبیه کرد.

جانسون اولین سفر میس ون درروهه را به این کشور و همچنین لو کوربوزیه را سازماندهی کرد. او طراحی آپارتمان خود در نیویورک را به میس ون درروهه واگذار نمود. بعدها، او با درروهه در آنچه که به عنوان بهترین آسمان خراش در نیویورک توصیف شده است، همکاری می کند.

در دهه پنجاه، فیلیپ جانسون دیدگاه های قبلی خود را بازنگری نمود، و به عنوان یکی از بحث برانگیزترین کارهایش، دفتر اصلی AT&T در نیویورک را که با نام Chippendale شناخته میشود طراحی نمود.

لیست پروژه های وی حجم زیادی را نشان میدهد، اما به چند نمونه اشاره میکنیم، از پروژه های متعددی مانند International Place در بوستون؛ برج Tycon در وینا، ویرجینیا؛ Momentum Place در دالاس؛ ۵۳ در خیابان سوم نیویورک؛ مرکز NCNB در هوستون؛ PPG در پیتسبورگ؛ ۱۰۱ کالیفرنیا در سانفرانسیسکو؛ برج United Bank Center در دنور؛ مرکز ملی هنرهای نمایشی در بمبئی، هند؛ Century Center in South Bend ایندیانا؛ یک باغ آب در فورت ورث، تگزاس؛ یک Civic Center در پئوریا، ایلینوی؛ کلیسای جامع کریستال در کالیفرنیا؛ و Dade County Cultural Center در میامی. و بسیاری دیگر از پروژه ها که از ذکر آنها خودداری میگردد.

از سال ۱۹۸۹، جانسون، نیمه بازنشسته، وقت خود را به طور عمده به پروژه های خودش اختصاص داده است، اما هنوز هم مشاور معماران جان بورگی است. جدیدترین طرح او برای یک مدرسه عالی هنرهای زیبا برای کالج استون هیل در گرینزبورگ، پنسیلوانیا است.

نمونه کارهای فیلیپ جانسون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 + هفت =

فهرست