رم کولهاس 1

بیوگرافی معمار رم کولهاس

رم کولهاس که در روتردام متولد شد چهار سال از جوانی خود را در اندونزی که پدرش مدیر یک مؤسسه فرهنگی تازه تاسیس بود گذراند. کولهاس در پی ردپای ادبی پدرش حرفه خود را به عنوان نویسنده آغاز کرد. او روزنامه نگار هاس پست در لاهه بود و بعدها برای اولین بار شروع به نوشتن نمایشنامه های فیلم کرد.

نوشته های کولهاس قبل از اتمام ساختمانش او را در زمینه معماری به شهرت رساند. وی پس از فارغ التحصیل شدن از مدرسه انجمن معماری لندن (یکی از مشهورترین دانشکده‌های آموزش معماری دنیا) در سال ۱۹۷۲ کمک هزینه تحصیلی هارکنس را برای سفر و تحقیق در ایالات متحده دریافت کرد. طی این مدت او کتاب “نیویورک حیرت انگیز” را نوشت که به عنوان “بیانیه معطوف به گذشته منهتن” توصیف شده و منتقدین آن را به عنوان یک متن کلاسیک پیرامون معماری و جامعه مدرن تحسین کرده اند.

کولهاس سال ۱۹۷۵ با مادلون وریسندورم، اِلیا زنگلیس و زو زنگلیس دفتر معماری متروپولیتن را در لندن تأسیس کرد. این شرکت با تمرکز بر طراحی معاصر در رقابت پارلمان لاهه و کمیسیون بزرگ طرح جامع اقامتگاهی آمستردام برنده شد.

کولهاس سال ۱۹۸۷ برای طراحی و ساخت تئاتر رقص هلند در لاهه استخدام شد. این تئاتر متشکل از سه بخش صحنه نمایش و سالن کنفرانس، استودیوی تمرین و مجموعه ای از دفاتر و اتاق های لباس تحسین منتقدان را در پی داشت.

کتاب “نیویورک حیرت انگیز” به قلم رم کولهاس و تحت عنوان محل معماری مدرن در سال ۱۹۹۴ مجددا چاپ شد. او در همان سال کتاب “اس، ام، ال، ایکس ال” (کوچک، متوسط، بزرگ، خیلی بزرگ) را با همکاری بروس مائو طراح گرافیک کانادایی منتشر کرد. این رمانِ معماری آثار دفتر معماری متروپولیتن کولهاس را با عکس ها، برنامه ها، داستان ها، کارتون ها و افکار تصادفی ترکیب می کند. عنوان این کتاب اشاره به شیوه طبقه بندی معمار دارد که به جای یک سیر زمانی با اندازه پروژه ها سازماندهی شده است.

کولهاس پروژه ها و کمیسیون های برنامه ریزی از جمله اقامتگاه ها، ساختمان های فرهنگی و یک “مرکز آموزشی” را در دانشگاه اوترخت هلند طراحی کرده است. او در رقابت بزرگ طراحی پردیس جدید موسسه فناوری ایلینوی در شیکاگو که یکی از اولین ساختارهای جدید در پردیس تاریخی میس فن در روهه بود انتخاب شد. طراحی کتابخانه اصلی جدید شهر سیت در سال ۱۹۹۹ به او سپرده شده بود.

بیوگرافی رم کولهاس

بیانیه بنیاد هنگام اعطای جایزه

رم کولهاس از هلند برنده جایزه معماری ۲۰۰۰ پریتزکر شده است.

رم کولهاس معمار ۵۶ ساله هلندی برنده جایزه معماری ۲۰۰۰ پریتزکر شده است. او در اروپا پروژه های تکمیل شده بسیاری از جمله اقامتگاهی در بوردو فرانسه، ساختمان چند منظوره آموزش در دانشگاه اوترخت هلند، مرکز گردهم‌آیی گراند پالایز در لیل فرانسه که بزرگترین پروژه برنامه ریزی شهری اوست و موزه کانستال روتردام که شامل فضای نمایشگاهی، رستوران و سالن های کنفرانس بوده و تحسین منتقدین را برانگیخته است.

پروژه اقامتگاه نکسوس او در توسعه فوکوئوکا ژاپن شامل ۲۴ خانه مجزا و سه طبقه است. کولهاس پروژه هایی در پرتغال، کره و آلمان دارد که سفارت جدید هلند در برلین آلمان هم اکنون در حال ساخت است.

وی دارای چندین کمیسیون بزرگ در ایالات متحده از جمله مرکز دانشجویی پردیس میس فن در روهه در موسسه فناوری ایلینوی شیکاگو، کتابخانه عمومی مرکزی جدید برای سیاتل و همچنین ساختمانهایی در سانفرانسیسکو و لس آنجلس است که طی دو سال آینده افتتاح خواهند شد. کولهاس روی برنامه جامع و ساختمانهای سازمانی در استودیوهای جهانی متعلق به شرکت سگرم کار کرده است.

حرفه و ایده های کولهاس اغلب موجب بحث های انتقادی در زمینه های کاری او شده است. در حالی که طراحی رادیکال او برای کتابخانه عمومی سیاتل مورد تحسین واقع شده، گزارش های اولیه سیاتل را “همسو شدن با مردی که به دلیل فرا رفتن از مرزهای قراردادی مشهور شده” توصیف می کنند.

توماس جی پریتزکر رئیس بنیاد هایت می گوید: “اینکه با آغاز هزاره جدید هیئت منصفه باید معماری را انتخاب کند که هم آهنگ با آینده باشد مناسب به نظر می رسد. کولهاس درحقیقت پیامبر معماری مدرن جدید نامیده شده و جای تعجب نیست که موزه هنرهای مدرن دو نمایشگاه را به ایده های او اختصاص داده است. “

خانه بوردو یکی از مهمترین آثار وی که در مجله تایم به عنوان بهترین طراحی سال ۱۹۹۸ برگزیده شده است برای تأمین نیازهای زوجی طراحی شده که خانه قدیمی شان برای شوهری که بعد از تصادف اتومبیل زندگی اش محدود به ویلچر شده بود به زندان تبدیل شده است. کولهاس این خانه را در سه بخش و بصورت یکی در بالای دیگری طراحی کرد. پایین ترین قسمت “فضای غار مانند نامیده شده که مجموعه ای از حفره های زیرزمینی بوده و برای صمیمی ترین بخش زندگی خانواده در دل تپه حفاری شده اند.” “خانه واقع شده در راس” به دو قسمت فضایی برای زوج و فضایی برای فرزندانشان تقسیم شده است. در میان این دو قسمت اتاق شیشه ای تقریبا نامرئی واقع شده که نیمی از آن در داخل و نیمی بیرون قرار گرفته و از یک طرف به سطح زمین رسیده که مهمانان می توانند در آن اتاق اقامت داشته باشند. این اتاق در واقع یک سکوی متحرک عمودی با ابعاد ۳ در ۳.۵ متر (۱۰ در ۱۰.۷۵ فوت) بوده که مثل  آسانسوری عمل کرده و امکان دسترسی به تمام سطوح را می دهد. یک دیوار آسانسور سطح پیوسته ای از  قفسه هاست که دسترسی به کتاب ها را برای کارش فراهم می کند.

کولهاس نخستین کتاب خود “نیویورک حیرت انگیز” را سال ۱۹۷۸ منتشر کرد. جیمز استیل نویسنده و روزنامه نگار آن را “یک نگاه ناهماهنگ اما خوش بیان و نافذ از الگوی رشد شهری” توصیف کرد. مقاله ای در مجله لس آنجلس تایمز این کتاب را “تصویری از ساختمان کرایسلر (یکی از بلندترین ساختمان‌های جهان و از نمادهای شهر نیویورک) در کنار ساختمان امپایر استیت (یک آسمانخراش در نیویورک) که برآمده از نظریه ها و تصاویر جدید شهری است” توصیف کرد.

او اخیراً کتاب “اس، ام، ال، ایکس ال” (کوچک، متوسط، بزرگ، خیلی بزرگ) را نوشت که مجله تایم آن را “نسخه نهایی قطور و رومیزی برای نسلی در شبکه تلویزیونی ام‌تی‌وی (واقع در شهر نیویورک آمریکا) و دریدا” نامید. هیئت منصفه پریتزکر اهمیت زیادی برای نوشته های کولهاس قائل بوده و تقدیرنامه جایزه بیان می کند که او به همان اندازه که برای ساختمانهایش معروف است به خاطر کتابها، برنامه ها و کاوش های دانشگاهی اش مشهور شده است.

جی کارتر براون رئیس هیئت داوران پریتزکر اظهار داشت: “رم کولهاس به عنوان یکی از استعدادهای برتر و اصیل در معماری امروز جهان مورد احترام است. او با رهبری نسلی از معماران هلندی، ذهن بی قرارش، استعداد و توانایی ساخت آواز ساختمانی به ستاره درخشانی در آسمان طراحی معاصر بدل شده است.”

بیل لیسی مدیر اجرایی جایزه پیتزکر در کتاب “صد معمار معاصر” خود در سال ۱۹۹۱ نوشت: “رم کولهاس به عنوان معمار، فیلسوف و هنرمند هلندی به گسترش درک ما از شهرها و تمدن کمک کرده است.”

لیسی رئیس دانشگاه ایالتی نیویورک در پرچس افزود: “کولهاس مجموعه ای جذاب از پروژه های درخشان را که بطور مستمر مرز بین طراحی شهری و معماری را محو کرده گرد آورده است. او استعداد و توانایی نادری برای تفکر در اصطلاحات طراحی از کوچکترین جزئیات ساخت و ساز تا ایده برای یک طرح جامع منطقه ای دارد.”

مراسم رسمی بزرگترین افتخار معماری جهان ۲۹ می ۲۰۰۰ در اورشلیم اسرائیل برگزار و یک کمک هزینه ۱۰۰۰۰۰ دلاری و یک مدال برنز به کولهاس اهدا شد. او اولین برنده از هلند و بیست و سومین برنده جایزه پریتزکر شده است.

بیانیه رم کولهاس

نمونه کارهای رم کولهاس

نمونه کار رم کولهاس 5
نمونه کار رم کولهاس 10
نمونه کار رم کولهاس 4
نمونه کار رم کولهاس 9
نمونه کار رم کولهاس 3
نمونه کار رم کولهاس 8
نمونه کار رم کولهاس 2
نمونه کار رم کولهاس 7
نمونه کار رم کولهاس 1
نمونه کار رم کولهاس 6

مترجم خانم فهیمه سادات ترابی، برای تماس به صفحه تلگرام مترجم مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − 13 =

فهرست