جایزه پریتزکر معتبرترین جایزه در هنر معماری یا نوبل معماری

جایزه پریتزکر - جایزه معماری پریتزکر

اهداف جایزه پریتزکر

این جایزه به جهت قدردانی از معمار یا معمارانی که در قید حیات هستند، اهدا میشود به کسانی که کارهای آنان بر پایه ای از استعداد و تعهد شکل گرفته است. کسانی که توانسته اند از طریق هنر معماری منافع قابل توجهی را برای بشریت و محیط زیست به ارمغان آورند.

جایزه بین المللی پریتزکر که هر ساله به یک معمار در قید حیات جهت اهداف ذکر شده اعطا میشود در سال ۱۹۷۹ توسط خانواده پریتزر در شیکاگو بنیاد گذاشته شد. این جایزه به صورت سالانه اعطا گردیده و اغلب از آن به نام نوبل معماری یاد میشود و بالاترین افتخار این حرفه میباشد.

این جایزه شامل ۱۰۰.۰۰۰ دلار آمریکا به همراه یک مدال برنز است و برنده جایزه در سایت معماری به جهانیان معرفی میگردد.

داوران و برندگان جایزه پریتزکز

Front row, left to right Carlos Jimenez, Lord Palumbo, Ryue Nishizawa, Cindy Pritzker, Kazuyo Sejima, Frank Gehry, Christian de Portzamparc, Glenn Murcutt. Back row, left to right Juhani Pallasmaa, Karen Stein, Rolf Fehlbaum, Jorge Silvetti,Hans Hollein,Alejandro Aravena, Richard Meier, Thom Mayne, Cesar Pelli, Rafael Moneo (behind-Jan Utzon, representing Jorn Utzon) Richard Rogers, Jean Nouvel, Kevin Roche, Renzo Piano, Martha Thorne, Bill Lacy

تاریخچه جایزه پریتزکر

جی و سیندی پریتزکر اعتقاد داشتند یک جایزه معنادار نه تنها آگاهی عموم مردم از ساختمان ها را ارتقاء میبخشد بلکه باعث خلاقیت بیشتر در حرفه معماری میگردد.

جایزه نام خود را از خانواده پریتزکر وام میگیرد که منافع تجاری بین المللی آن در شیکاگو واقع گردیده. نام آنها یادآور هتل های معروف هایت در سراسر جهان است. آنان برای حمایت از فعالیت های آموزشی، علمی، پزشکی، و فرهنگی مدت هاست که شناخته شده اند. جی ای پریتزکر (۱۹۹۹ – ۱۹۲۲ ) جایزه فوق را با همسرش سیندی تاسیس کرد. پسر بزرگترش تام پریتزکر رئیس بنیاد هایت توضیح میدهد :

به عنوان بومی های شیکاگو تعجب برانگیز نیست که خانواده ما از معماری آگاه بود، در محل تولد آسمان خراش و شهری پر از ساختمان های طراحی شده توسط معماران افسانه ای مانند لوئیس سولیوان، فرانک لوید رایت، میس ون روهه و بسیاری دیگر

او ادامه میدهد :

در سال ۱۹۷۶ یک ساختمان ناتمام را به دست آوردیم که تبدیل به دفتر مرکزی هایت آتلانتا گردید. هسته اولیه آن به شدت موفقیت آمیز بود و مانند امضاء هتل های ما در سراسر جهان بود ولی بلافاصله آشکار شد که این طرح تاثیر منفی بر خلق و خوی مهمانان و نگرش کارمندان ما داشته است. درحالیکه معماری شیکاگو ما را از هنر معماری آگاه کرده بود کار ما با طراحی و ساخت هتل ها مبتنی بر فلسفه معماری تاثیرگذار میتوانست بر رفتار انسان تاثیر بگذارد.

پدر و مادر معتقد بودند که این جایزه نه تنها آگاهی عمومی از ساختمان ها را تحریک میکند بلکه باعث ایجاد خلاقیت بیشتر در حرفه معماری خواهد شد.

بسیاری از پروسه ها و پاداش های جایزه پرایتزکر مانند مدل جایزه نوبل است. جایزه معماری پریتزکر، پاداش ۱۰۰.۰۰۰ دلاری، گواعی استناد رسمی، و از سال ۱۹۸۷ یک مدال برنز

حامیان جایزه پریتزکر

Cindy & Jay Pritzker, Margot & Tom Pritzker

اجرای مراسم پریتزکر

مراسم رسمی اعطای جایزه هر ساله، معمولا در ماه می، در یک سایت معماری قابل توجه در سراسر جهان صورت می گیرد. انتخاب محل مراسم نمایانگر اهمیت محیط زیست است در حالیکه یک محیط منحصر به فرد برای مراسم فراهم می کند. با توجه به معماری دوره های دیگر و یا آثار برنده جایزه های قبلی مراسم تحویل در هر سال در سراسر جهان متغیر است.

رویداد دعوت تنها با حضور مهمانان و مهمانان خارجی کشور میزبان همراه است. این مراسم شامل سخنرانی استقبال معمولاً از صاحب مقامان کشور میزبان است. نظرات رئیس هیئت منصفه، ارائه جایزه تام پریتزکر، و یک سخنرانی پذیرفته شده در زمان غیبت مسئولین

برنده یک جایزه نقدی ۱۰۰۰۰۰ دلاری و همچنین یک مدال برنز دریافت می کند. مدال برنز برای هر برنده جایزه معماری پریتزکر بر اساس طرحی از  لوئی سولیوان، معمار مشهور شیکاگو است که به طور کلی به عنوان پدر آسمان خراش شناخته می شود. در یک طرف نام جایزه است و در طرف دیگر سه اصطلاح، استحکام، کیفیت و زیبایی ، از معمار روم باستان ویتروویوس است.

چگونگی انتخاب نامزدها

جایزه معماری پریتزکر بر اساس نژاد، رنگ، مذهب، منشاء ملی، جنسیت، ناتوانی یا سن در برنامه ها و فعالیت های خود تبعیض قائل نمیشود. جایزه بدون توجه به ملیت، نژاد، اعتقادات و ایدئولوژی اعطا می شود. نامزدهای بین المللی از افرادی از زمینه های مختلف که دانش و علاقه به پیشرفت معماری عالی دارند پذیرفته میشوند.

انتخاب نامزدهای جایزه پریتزکر

مدیر اجرایی مستقیما نامزدها را از برندگان گذشته، معماران، دانشگاهیان، منتقدان، سیاستمداران، متخصصان درگیر در تلاشهای فرهنگی و افرادی از زمینه های گوناگون که دارای تخصص و علاقه در زمینه معماری هستند، درخواست می کنند.

علاوه بر این، هر معمار میتواند نامزد دریافت جایزه معماری پریتزکر را به مدیر اجرایی برای هیئت منصفه ارائه کند. نامزد ها از اول نوامبر هر سال پذیرفته می شوند. کافی است که ایمیل نامزدهای خود را با اطلاعات تماس به مدیر اجرایی ارسال کنید. نامزدی که در این جایزه به نتیجه نمی رسد، به صورت خودکار به سال بعد منتقل می شود. هیئت منصفه به طور معمول در طول سال جلساتی برگزار می کند و برنده در بهار اعلام می شود.

هیئت ژوری جایزه پریتزکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − 4 =

فهرست