آلدو روسی 1

بیوگرافی معمار آلدو روسی

آلدو روسی (۱۹۹۷-۱۹۳۱) نظریه پرداز، نویسنده، هنرمند، معلم و معماری است که هم در ایتالیا و هم در سطح بین المللی شناخته شده است. وینسنت اسکالی منتقد و مورخ برجسته، او را با نقاش و معمار معروف لوکوربوزیه مقایسه کرده است. اِیدا لوئیز هاستابل منتقد معماری و داور پریتزکر روسی را “شاعری که بطوراتفاقی معمار می شود” توصیف کرده است.

روسی در میلان ایتالیا متولد شد جایی که شغل پدرش در ساخت دوچرخه تجارتی بود که پدربزرگش تاسیس کرده بود. روسی آموزش ابتدایی را طی سال های جنگ جهانی دوم در دریاچه کومو و بعدها در لکو آموخت. او مدت کوتاهی پس ازپایان جنگ  وارد دانشگاه پلی تکنیک میلان شد و مدرک معماری خود را در سال ۱۹۵۹ دریافت کرد. روسی از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۴ به عنوان سردبیر مجله معماری کازابلا خدمت کرد.

اگرچه شوق اولیه او به فیلم به تدریج تبدیل به معماری شد اما علاقه شدیدش به نمایش را همچنان حفظ میکرد. او می گوید: “در تمام معماری هایم همیشه تئاتر مجذوبم کرده است.” او تئاتر شناور دل ماندو را برای نمایشگاه دوسالانه ونیز در سال ۱۹۷۹ تحت کمیته مشترک تئاتر و معماری دوسالانه ساخته است. در این سازه ۲۵۰ تماشاچی در اطراف یک صحنه نمایش مرکزی قرار میگیرند که توسط دریا تا پانتا دلا دوگنا شناور شده است. روسی پروژه اش را در سایت با عنوان “جایی که معماری به پایان رسید و جهان تخیل آغاز شد” توصیف کرد. اخیراً او ساختمان بزرگی برای تئاتر کارلو فلیس جنوا ساخت که خانه اپرای ملی است. اولین پروژه روسی در نیمکره غربی کانادا در سال ۱۹۸۷ ساخته شد زمانی که تئاتر فانوس تورنتو در سواحل دریاچه انتاریو تکمیل شده بود.

او در کتاب “یک شرح حال علمی” خود تصادف خودکاری را توصیف کرده است که در سال ۱۹۷۱ نقطه عطفی در زندگی اش بوده و الهام بخش پروژه ای برای گورستان مودنا شده است. درست زمانیکه در حال  بهبودی در بیمارستان بود این تفکر درباره شهرها به عنوان اردوگاه های بزرگ زندگی و گورستان ها به عنوان شهرهای مرده ها به سراغش آمد. طراحی پله ای روسی برای گورستان سن کاتالدو برنده اولین جایزه در رقابت سال ۱۹۷۱ شد.

تقریبا در همان دوره زمانی اولین مجتمع مسکونی روسی در حومه میلان ساخته شد. این مجموعه که گالاراتیس (۱۹۶۹-۱۹۷۳) نامیده میشود سازه ای از دو ساختمان است که با فاصله باریکی از هم جدا شده اند. روسی درباره این پروژه گفته است: “من معتقدم مهمترین دلیل برجسته شدن این سازه بخاطر سادگی ساخت آن برای تکرار است.”  از آن زمان به بعد او راه حل های زیادی درباره ساخت مسکن، از خانه های فردی تا  آپارتمان ها و هتل ها ارائه کرده است.

خانه های کاجی پوکونو پنسیلوانیا از اولین ساختمان هایش در ایالات متحده است و پروژه طاق شگفت آور شهر گالوستون درتگزاس به اتمام رسیده است. دانشگاه میامی در کورال گیبلز فلوریدا از روسی برای طراحی دانشکده جدید معماری کمک گرفته است. پروژه های مسکونی دیگرش، آپارتمانی در منطقه تیرگارتن برلین آلمان و دیگری فریدریشتات جنوبی(۱۹۸۱-۱۹۸۸) هستند. او طرح های اقامتی زیادی در ایتالیا دارد. مجتمع هتل و رستوران ایل پالازو در فوکوئوکا ژاپن هم یکی دیگر ازاقامت گاه های او برای زندگی است که در سال ۱۹۸۹ ساخته شده است.

خوزه رافائل مونئو رئیس دانشکده معماری دانشگاه هاروارد در معرفی روسی برای ارائه سخنرانی والتر گروپیوس گفت: “وقتی مورخان آینده به دنبال توضیح برای این هستند که چرا گرایش های مخربی که شهرهای ما را تهدید کرده تغییر کرده اند، نام روسی  یکی از کسانی است که موجب نگرشی عاقلانه و مورد احترام شده است.”

بیوگرافی آلدو روسی

بیانیه بنیاد هنگام اعطای جایزه

آلدو روسی ایتالیایی برنده جایزه معماری ۱۹۹۰ پریتزکر شد

آلدو روسی اهل میلان ایتالیا برنده جایزه معماری پریتزکر ۱۹۹۰  شده است. پیش از او طی یازده سال گذشته دوازده معمار انتخاب شده بودند که شش نفر اهل ایالات متحده و شش نفر از کشورهای دیگر بودند. روسی به عنوان هفتمین نفر از جامعه ی بین المللی موفق به دریافت برترین جایزه معماری شده که به نوبل معماری معروف است. این جایزه که شامل مبلغ ۱۰۰،۰۰۰ دلار، یک مدال و تقدیرنامه رسمی بود توسط جی آرتور پریتزکر رییس بنیاد هایت در مراسمی رسمی روز شنبه ۱۶ ژوئن در پالازو گراسی ونیز ارائه شد.

روسی مدرک معماری خود را در سال ۱۹۵۹ از دانشگاه پلی تکنیک میلان دریافت کرد. او در طول سه دهه، نه تنها به عنوان یک معمار فعال بلکه به عنوان هنرمند و نویسنده نظریه های معماری و طراحی شهری در سطح بین المللی شناخته شد.

روسی در سال های اخیر در سراسر جهان پروژه های برجسته ای را مثل تئاتر فانوس تورنتو کانادا، مجموعه رستوران و هتل ایل پالازو در ژاپن، مراکز تجاری، اقامت گاه ها، سالن های تئاتر، موزه ها ، گورستان ها، مدارس و ساختمان های عمومی دیگری را در ایتالیا به انجام رسانده است. دو پروژه او در ایالات متحده یکی طاق شگفت آور شهر گالوستون تگزاس و دیگری خانه های کاجی پوکونو در مونت پوکونو پنسیلوانیا است. پروژه بزرگ دانشکده جدید معماری او در دانشگاه میامی شهر کورال گیبلز فلوریدا در مرحله اجرا قرار دارد.

بسیاری از آثار مهم دیگرش در ژاپن، فرانسه، انگلستان، هلند و آلمان غربی درمرحله ساخت و یا طراحی هستند. او در طول سی سال گذشته در مسابقات طراحی زیادی پیروز شده و در دانشگاه های بزرگ سراسر جهان سخنرانی داشته است. روسی در ایالات متحده استاد مدعو دانشگاه هاروارد، ییل، اتحاد کوپر و کرنل بوده است.

طراحی ها و نقاشی های او در نمایشگاه ها تحسین عموم را برانگیخته است. طرح های او برای چیزهایی مثل  ظرف قهوه و وسایل خانه بعد دیگری را به حرفه اش افزود.

به عنوان یک نظریه پرداز معماری و طراحی شهری، او “معماری شهر” را در سال ۱۹۶۶ نوشت. این کتاب ابتدا در ایتالیا منتشر شد و پس از آن به هفت زبان ترجمه و تبدیل به مرجعی بین المللی در زمینه معماری شد. “یک زندگینامه علمی” او که برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ به زبان انگلیسی منتشر شده بینش عمیق تری حتی نسبت به اعتقادات خودش ارائه کرده است.

بیل لیثی دبیر هیئت منصفه پریتزکر در انتخاب برنده معماری ۱۹۹۰، بیانیه رسمی را اینگونه نقل کرد: “آلدو روسی معمار، نظریه پرداز، فیلسوف، هنرمند و معلمی قابل تحسین است. الفاظ، طراحی ها و ساختمان هایش او را به شهرت رسانده اند. او طراح ماهری است که در سنت هنر و معماری ایتالیایی شناخته شده است. اغلب طرح ها و تزیینات ساختمانی او  پیش از ساخته شدن در سطح بین المللی مورد توجه قرار گرفتند.

روسی توانسته است طرح هایی از معماری کلاسیک را بدون کپی کردن آنها پیاده کند؛ ساختمان های او از گذشته منعکس کننده طرح هایی بوده که کیفیتی جهانی و فراموش نشدنی دارند. کار او برجسته و اصیل است، ظاهری ساده اما معنی و محتوایی بسیار پیچیده دارد. آلدو روسی در دوره ای از سبک ها و تأثیرات متنوع، از معماری به روز و پرطرفدار امتناع کرده تا سبک معماری خودش را خلق کند.

“او براساس یک تئوری محکم، از استعداد و توانایی خود برای حل مشکلات طراحی به شیوه ای تخیلی و حائز اهمیت استفاده می کند. نفوذ و توانایی او گسترده است و با هر تقاضای جدیدی گسترش می یابد. آلدو روسی با الهام از این افتخار، با دوازده معماری که بخاطر کمک به بشریت و سازه هایشان متمایزند از طریق هنر معماری پیوند میخورد.”

بیانیه بنیاد برای آلدو روسی

نمونه کارهای آلدو روسی

نمونه کار آلدو روسی 5
نمونه کار آلدو روسی 10
نمونه کار آلدو روسی 4
نمونه کار آلدو روسی 9
نمونه کار آلدو روسی 3
نمونه کار آلدو روسی 8
نمونه کار آلدو روسی 2
نمونه کار آلدو روسی 7
نمونه کار آلدو روسی 1
نمونه کار آلدو روسی 6

مترجم خانم فهیمه سادات ترابی، جهت تماس به صفحه تلگرام مترجم مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیزده − 7 =

فهرست