هنر نورپردازی - سانیکث

هنر نورپردازی

انتخاب نورپردازی مناسب برای هر فضایی میتواند یک تصمیم پیچیده باشد. باید به هدف، فرم و عملکرد در کاربرد نورپردازی توجه کرد. طراحی و زیبایی‌ شناسی هم در این معادله‌ پیچیده نقش دارند. به دلیل انتخاب‌ های بسیار زیادی که برای نورپردازی در بازار موجود است، تعیین مناسب‌ ترین گزینه به دانش و درک تخصصی نیاز دارد. حتی نورپردازی مناسب برای یک موزه یا گالری هنری بسیار چالش‌ برانگیزتر از یک فضای عمومی است. LED، کار نورپردازی بخش بزرگی از نمایش آثار هنری را هموار کرده‌است.

هنر نورپردازی -1

نورپردازی LED و نور طبیعی خورشید: CRI و دمای رنگ

نورپردازی طبیعی برای نمایش یا ارائه‌ هنر بسیار مهم است. نور خورشید بالاترین CRI (شاخص نمود رنگ) را دارد. CRI معیار ظرفیت منبع نور است که رنگ‌ های اشیای مختلف را به‌دقت آشکار میکند یعنی؛ واقعی‌ ترین نمایش رنگ‌ های حقیقی یک اثر هنری است. اگر نورپردازی طبیعی امکان‌ پذیر نباشد، LED نزدیک‌ترین راهکار برای بازتولید نورپردازی طبیعی است. نورپردازی LED از ویژگی‌های نور خورشید، به‌خصوص CRI و دمای رنگ نور تقلید میکند.

برخلاف باور عمومی، نور خورشید زرد نیست. در واقع نور خورشید با قرارگیری در محدوده‌ دمای رنگ ۵۲۰۰ تا ۶۴۰۰ کلوین، آبی است. این محدوده نزدیک‌ ترین دماهایی است که نورپردازی مصنوعی به نور طبیعی میرسد و همچنین دامنه‌ دمای رنگی است که برای نورپردازی هنری پیشنهاد میشود.

مزایای نورپردازی خطی با استفاده از LED

بیشتر گالری‌ های هنری و فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای دیگر به‌ جای هالوژن و فلورسنت ثابت از نورپردازی خطی LED استفاده میکنند. برخی از نگرانی‌ های اولیه برای گالری‌ های هنری کوچکتر، هزینه‌ های پیش‌ روی نورپردازی خطی LED است. این سیستم‌ های روشنایی از هالوژن‌ های قدیمی بسیار گرانتر هستند، با این وجود، قیمت‌ آن‌ ها برای مطابقت با هالوژن و فلورسنت پایین آمده‌ است. افزون براین، مزایایی که استفاده از نورپردازی LED برای هنر دارد، مانند حفظ اثر هنری (کاهش ۸۰ درصدی دما نسبت به هالوژن) و هزینه‌ی برق کمتر، باید در تصمیم‌ گیری لحاظ شود.

نورپردازی LED بخشی از انرژی نورپردازی سنتی گالری‌ را استفاده میکند و تابش گرمای برخی لامپ‌ ها  مسئله‌ ساز شده‌ است. یکی از بزرگترین مزایای نورپردازی خطی LED کاهش حرارت و افزایش نمود رنگ است. این موضوع در هر فضایی مهم است اما در فضایی مانند گالری هنری، از عناصر حیاتی در نمایش و حفظ آثار است. در واقع حتی در نور کم نیز نورپردازی خطی LED با حفظ طیف مناسب نور، رنگ‌های واقعی را به درستی نمایش میدهد.

اثر دمای رنگ و نورپردازی در یک گالری هنر

نورپردازی طبیعی (نور خورشید) اغلب مناسب‌ ترین راه حل برای نمایش آثار هنری است، اما استفاده از آن در بیشتر فضاها ساده نیست. پس بهترین جایگزین، یک استودیو با نور مناسب است و اینجاست که عوامل فنی برای انتخاب نورپردازی گالری اهمیت میابند. از دما های رنگ و شاخص‌ های نمود رنگ برای نمایش اثر هنری با بیشترین دقت ممکن استفاده میشود. نور سفید خالص ترین رنگ سفید در ۶۵۰۰ کلوین است؛ بسیاری از هنرمندان با لامپ‌ هایی نزدیک‌ به ۵۰۰۰ کلوین نقاشی میکنند، که میزان «آبی» یا سردی آن کمتر است. هر چه رنگ یک منبع نور خواه زرد یا آبی بیشتر باشد، رنگ‌ های اصلی اثر هنری غیر طبیعی‌ تر دیده میشوند. هدف این است که تا حد امکان به رنگ سفید خالص دست نزدیک شویم.

نورپردازی مخفی قابل تنظیم و بی‌سیم LED نیز مانند نورپردازی خطی حرفه‌ ای، گزینه‌ ای مطلوب است. نورپردازی مخفی قابل تنظیم باعث میشود که کار نهایی جلوه‌ بهتر و تمیزتری داشته باشد و برای سقف‌ هایی با ارتفاع کمتر مناسب‌ تر است.

هنر نورپردازی -3

جمع‌ بندی

  1. نورهای LED با مشخصات مناسب (CRI بالا و محدوده دمایی بین ۵۰۰۰ تا ۵۳۰۰ کلوین)، رنگ‌ های آثار هنری را با دقت بالاتری نشان میدهند، در نقطه‌ مقابل نورپردازی هالوژن و فلورسنت با اضافه کردن ته‌ رنگ و تونالیته (معمولاً زرد و نارنجی) رنگ‌ ها غیرطبیعی نشان میدهند.
  2. نورپردازی LED، برخلاف هالوژن، اشعه‌ های فرابنفش (UV) و گرما را ندارد. این اشعه‌ ها میتوانند باعث اکسیداسیون رنگدانه‌ ها شوند و آسیب‌ های دیگری به آثار کمیاب ابریشمی یا عکس‌‌ها و نقاشی‌ های قدیمی وارد کنند.
  3. نورهای جهت‌ دار مانند نورپردازی خطی و نورپردازی مخفی قابل تنظیم با انعطاف پذیری بالایی که دارند، نور مطلوب را به‌خوبی برای نمایش آثار هنری فراهم میکنند.

مطلب پیشنهادی: تاثیر رنگ در معماری

هنر نورپردازی -4

درباره نویسنده

دیوید حکیمی متخصص نورپردازی و یکی از موسسان شرکت نورپردازی آلکون است. دیوید که دانش‌ آموخته‌ دانشگاه لس‌ آنجلس کالیفرنیا است، در خط مقدم انقلاب نورپردازی به‌ صرفه فعالیت میکند که معماران، طراحان و مهندسان نورپردازی را قادر میسازد تا از نورپردازی قدیمی هالوژن و فلورسنت به استفاده از LED ها روی آورند. دیوید LED را جایگزینی ایده‌ال برای تمام کاربردهای نورپردازی میداند. دیوید اعتباری خاص به دانش طراحی، انرژی و ساختمان سبز شرکت آلکون بخشیده است. این اعتبار نتیجه‌ تعهد او و شرکت به کیفیت، نوآوری و مسئولیت‌ پذیری است و ریشه‌ در آموخته‌ های او از پدرش دارد که به مدت دو دهه در کالیفرنیای جنوبی در حوزه‌ فروش و مشاوره‌ نورپردازی خدمت کرده‌ است.

منبع مطلب هنر نورپردازی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

16 − هشت =

فهرست