معماری لگو داستانی جذاب از محصول اخیر کمپانی لگو

معماری لگو

معماری لگو

کیست که در مورد لگو  نشنیده باشد یا نداند که چیست؟ شما احتمالاً زمانیکه بچه بودید یک یا دو یا صد مدل از این بلوک های پلاستیکی را دیدید و یا با آن بازی کرده و مدلی هم ساخته اید. تولید کنندگان این بلوک های اسباب بازی “یادگیری و توسعه از طریق بازی” را هدف گرفته اند و ما می توانیم فرض کنیم که آنها بیش از آنچه که برای آن سرمایه گذاری کرده اند بدست آورده اند. پس از ۶۶ سال از شروع کار خود در بیلند، دانمارک، لگو موفق به کسب قدرتمندترین برند جهان شد. در حال حاضر، لگو نه تنها برای مجموعه ساخت اسباب بازی بلکه برای فیلم ها، کتاب ها، لباس های کودکان، بازی های ویدئویی، استفاده میشود. با این حال، محدوده محصولی که معماران ما را جذب می کند، هیچ کدام از اینها نیست بلکه محصولی است به نام معماری لگو.

معماری لگو - لگو

ریشه محصول معماری لگو

در زیر مارک لگو ما سال ۲۰۰۸ را مشاهده میکنیم، با ۳۲ مدل از ساختمان های معروف جهان از دوره های مختلف مانند ویلا Savoye، بیگ بن و برج پیزا. ایده ابتدایی برای خط جدید به طور طبیعی از هدف اولیه از این بلوک ها به عنوان مجموعه اسباب بازی برای آموزش ساخت و ساز الهام گرفته شده است. با این حال، معماری لگو نخستین محصول با نام تجاری برای معماری نبود.

معماری لگو - Lego Architecture Villa Savoye Box

در سال ۱۹۶۱، لگو طیف وسیعی از محصولات را برای مقابله با افزایش علاقه مردم به طراحی خانه های خود در آن زمان معرفی کرد. تقریبا ۵۰ سال بعد، آدام رید تاکر، هنرمند دارای مدرک معماری از دانشگاه ایالتی کانزاس، پیشنهاد کرد که برای این محصول ترکیبی از معماری را بازسازی کند و به شیوه ای متفاوت بازی کند. اولین مدل معماری لگو معماری تاکر بود که برای آسمان خراش ها از شهر شیکاگو ساخته شده بود و این همان است که همه چیز از آن شروع شده است.

معماری لگو - Lego Scale Model released in 1961

سری معماری لگو

اولین مجموعه شش مدل در سال ۲۰۰۹ به عنوان بخشی از دو سری با عنوان ساختمان و سری معماری منتشر شد. سری ساختمان شامل مدل هایی از چهار آسمان خراش آمریکا بود: برج سیرس و مرکز جان جانکانک در شیکاگو، Space Needle در سیاتل و ساختمان امپایر استیت در شهر نیویورک، در حالی که سری معماری شامل دو مدل شاهکارهای فرانک لوید رایت بود: موزه Solomon R. Guggenheim و Fallingwater.

در سال ۲۰۱۱، معماری لگو از مرزهای ایالات متحده عبور کرد و با انتشار مجموعه برج خلیفه، دروازه برادنبرگ برلین، به عنوان بخشی از سری ساختمان و سری معمار در سال ۲۰۱۲ با انتشار مدل لگو برای اپرای معروف سیدنی به دنیا عرضه شد.

معماری لگو - Lego Architecture Fallingwater and Empire State Building

در سال ۲۰۱۶، سری جدیدی به لگو با عنوان Skyline اضافه شد. این سری، شهر بازی ها را بازسازی می کند، با ارائه مدل های کوچک لگو برای شهربازی های مشهور. مدل های Skyline ونیز، برلین و نیویورک در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، در حالی که مدل های سیدنی، شیکاگو و لندن اخیراً در سال ۲۰۱۷ عرضه شده اند.

معماری لگو - London from Skyline Series

کدام محصول دارای بیشترین قطعات است؟ مدل ها و تعداد قطعات

تعداد قطعات برای هر مجموعه ساخت و ساز با توجه به سطح جزئیات محاسبه و ساخته می شود. مدلی با بیشترین قطعه که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد به ۲۲۷۶ قطعه رسید که متعلق است به “خانه رابی” فرانک لوید رایت. ساختمان هایی مانند موزه سولومون گ. گوگنهایم و برج خلیفه دوبار منتشر شد و نسخه های دوم آن با سطوح بالاتری از جزئیات و قطعات بیشتر. تعداد قطعات برای مدل جدید موزه گوگنهایم، که در سال جاری منتشر شد، بیش از سه برابر تعداد نسخه های قدیمی تر از سال ۲۰۰۹ است.

معماری لگو - Guggenheim (2009) left Guggenheim (2017) Right

استودیو معماری لگو

در سال ۲۰۱۳، کمپانی لگو محصولی به نام استودیو را عرضه نمود، محصولی که به هیچ یک از سری های ذکر شده در بالا تعلق ندارد. مجموعه استودیو شامل ۱،۲۱۰ قطعه سفید و شفاف لگو است. این محصول دارای یک کتاب شامل ۲۷۲ صفحه است که به طور معمول دستورالعمل و مراحل را ارائه نمی دهند، بلکه راهنمایی ها، تمرینات و تکنیک های طراحی را آموزش میدهد. نکات و تکنیک ها توسط معماران از شرکت های معماری معروف جهان مانند Sou Fujimoto Architects, SOM, MAD Architects, Safdie Architects, REX Architecture, and Tham & Videgård Arkitekter تهیه شده است. فقدان پالت رنگ معروف لگو در این محصول باعث نوآوری و ایجاد طرح های خلاقانه میگردد. همچنین طیف گسترده ای از اشکال و اندازه بلوک ها، امکان ایجاد خلاقیت و نوآوری را با حداقل محدودیت ها فراهم می کند.

معماری لگو - Lego Architecture Studio Kit

لگوی معماری آنلاین

معماری لگو تنها کیت های ساختمانی برای ساختمان های نمادین ارائه نمیدهد بلکه بسیار بیشتر از آن است، برخی از آنها را شما میتوانید در وب سایت Lego پیدا نموده و به صورت رایگان دریافت کنید. به عنوان مثال، برای هر کدام از این ساختمانها میتوانید جزوه های قابل دانلود رایگان را در چندین زبان پیدا کنید. این جزوه شامل تاریخ ساختمان، اطلاعات در مورد معمار، و همچنین برخی از حقایق و نکات جالب است. همچنین شامل پوسترهای سیاه و سفید قابل استفاده برای مدل های ساختمان است که می توانید چاپ و رنگ کنید.

وب سایت همچنین دارای بخش “کاوش” با نقشه شهرهایی است که در سری Skyline برجسته شده است. شما می توانید بر روی هر شهر که دوست دارید کلیک کنید و یک نقشه نمایش داده میشود به همراه نشان دادن مکان های ساختمان معماری لگو در آن محل. اگر بر روی یکی از این ساختمانها کلیک کنید، یک پنجره پاپ آپ با یک تصویر و اطلاعات مختصر در مورد ساختمان، علاوه بر پیوند به مدل لگو مشابه، نشان داده می شود.

معماری لگو - Explore New York City

خوب، این تمام آن چیزی بود که احتیاج داشتید در مورد نام تجاری جدید لگو برای معماران و طرفداران معماری بدانید.

جستار فوق ترجمه ای بود از سایت arch2o

All ()
آموزش مفاهیم معماری ()
Sort By 
  • تاریخ
  • عنوان
  • چکیده
Load More (30)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست + هفت =

فهرست