برج‌ های مسکونی سبز کوثر - سانیکث

« برج‌ های مسکونی سبز کوثر »، که اولین پروژه‌‌‌ ساختمان سبز در ایران است، در زمینی به مساحت تقریبی یک هکتار در بلوار کوثر واقع شده‌ است. با توجه به اهمیت به‌ کارگیری انرژی‌ های جدید در معماری معاصر و توجه به ضرورت امروز کشور برای استفاده‌ کارآمد از انرژی، این پروژه ازیک طرف برای ایجاد فضایی برای زندگی و بهبود کیفیت آن و از طرف دیگر برای ارائه‌ علائم و الگوهایی برای زندگی آینده پیشنهاد شده‌ است.

برج های مسکونی سبز کوثر -1

این پروژه اولین تجربه‌‌ واقعی معماری سبز در ایران است و از انرژی پاک در تمام سطوح معماری ساختمان استفاده شده‌ است. کاهش انرژی فسیلی با استفاده از پنل‌ های خورشیدی، توربین‌ های بادی‌، سامانه‌ زمین‌ گرمایی، آب قابل بازیافت و نمای دو پوسته نمونه‌ هایی از اقدامات انجام شده در این ساختمان است.

تمام واحد ها دارای حیاط‌ های سبز قابل کشت هستند که به‌ صورت مکانیکی آبیاری میشوند. همچنین در این پروژه بام سبز و پارک خطی به‌ همراه مسیر دوچرخه در ارتفاع وجود دارد که به ساکنان خدمات‌ رسانی میکند.

سامانه‌ هوشمند «BMS» برای هر واحد مسکونی، یک باغ زمستانی در طبقات شمالی هر دو برج و انبارهای موجود در زیرزمین با دسترسی آسان از هسته‌ مرکزی از دیگر ویژگی‌ های واحد های برج‌ های مسکونی سبز کوثر است.

برج ‌های مسکونی سبز کوثر -3

امکانات گسترده‌ ای در طبقات زیرین این پروژه ارائه شده‌ است. این امکانات شامل واحد های تجاری (بانک، هایپر مارکت، آژانس مسافرتی، گالری هنری و گل فروشی و غیره)، مهدکودک با حیاط اختصاصی ، مجموعه‌ ورزشی و بدنسازی، استخر – سونا، جکوزی، مسیرهای پیاده، باغ‌ های موضوعی و فضا های تجاری و اداری است که جدا از مناطق مسکونی هستند.

این پروژه در ماه می ۲۰۱۴ در «اولین کنفرانس ملی ساختمان سبز» در دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین در وب‌ سایت‌ های معماری ایران به عنوان اولین ساختمان سبز در ایران معرفی شده‌ است.

پایداری در برج‌ های مسکونی سبز کوثر

 • استفاده از یک لایه‌ فضای سبز بر روی تراس، مانع از ورود سر و صدا به فضای زندگی میشود.
 • کاشت درختان و فضای سبز در تراس باعث افزایش تهویه‌ طبیعی و کاهش استفاده از سامانه‌ های تهویه میشود.
 • هر درخت ماهانه ۰.۷ تا ۱.۱ کیلوگرم دی‌ اکسید کربن جذب میکند. در این پروژه حدود ۲۲۰ درخت در تراس واحد های مسکونی در نظر گرفته شده‌ است که ماهانه به طور متوسط ۲۰۰ کیلوگرم دی اکسید کربن جذب میکنند.
 • فضای سبز طبقات باعث کاهش ۳ درجه‌ ای دمای محیط در تابستان میشود.
 • استفاده از درختانی که با تغییر فصول تغییر میکنند، کیفیت و منظره‌ ای چهار فصل در تراس‌ ها ایجاد میکند.
 • استفاده از مواد طبیعی (مواد سبز، رنگ‌ های بدون ترکیبات آلی فرار، پلاستیک قابل بازیافت، گچ طبیعی و محصولات معدنی) نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا در فضا های داخلی دارد.
 • استفاده از آب خاکستری: آب مورد استفاده برای شستشو و آب باران در لوله‌ های جداگانه جمع‌ آوری میشود و پس از پردازش و تصفیه در آبیاری مناطق سبز، شستشوی منظر و فلاش تانک‌ ها استفاده میشود.
 • تولید بیش از ۲۰٪ برق پروژه توسط دستگاه‌ های تولید نیرو.
 • تأمین بیش از ۴۰٪ آب گرم خانگی توسط انرژی خورشیدی و پنل‌ های خورشیدی روی بام.
 • استفاده از دو توربین بادی برای نورپردازی نما و پارک خطی.
 • استفاده از چراغهای خورشیدی در منظر برای دریافت برق بدون پرداخت هزینه.
 • استفاده از نمای دوپوسته (صفحات متحرک) برای حفظ گرما در زمستان، کنترل تابش در تابستان و جلوگیری از وزش باد غالب در طبقات فوقانی برج.

اطلاعات پروژه:

معمار: گروه KCW

مکان: مشهد، ایران

ابعاد: ۵۰۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ فوت‌مربع

نوع کاربری: مسکونی

منبع مطلب برج‌ های مسکونی سبز کوثر- گروه KCW

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفت + یک =

فهرست