آلوارو سیزا بیوگرافی و کار

بیوگرافی معمار آلوارو سیزا

آلوارو سیزا می گوید: “هر طرح، تلاشی دقیق برای ضبط لحظه ای واقعی از تصویری گذرا با تمام نکات ظریفش است. میزان این کیفیت گذرا در طرح ها منعکس شده است: هرچه کیفیت ضبط شده دقیق تر باشد، طرح آسیب پذیرتر است.”

سیزا در حالیکه بر روی طراحی ساختمان اداری نسبتاً بزرگی در پورتو کار می کرد از تقلید محیط اطرافش در ساختمان جدید اجتناب کرد. دلیل اهمیت این منطقه قرار گرفتن بین مرکز تاریخی شهر و پل مهمی است که توسط ایفل در سال ۱۸۶۶ ساخته شده بود. او اظهار داشت: “ما فراتر از مرحله ای رفته ایم که به واسطه آن یکپارچگی زبان راه حلی جهانی برای مشکلات معماری شناخته می شود. با شناسایی این که طبیعت شهر پیچیده است، جنبش های تحول گرا اشکال متفاوتی بروز می دهند.”

سیزا که نام کامل او آلوارو جوکیم دومیا سیزا وییرا است در ۲۵ ژوئن ۱۹۳۳ در شهر کوچک ساحلی  ماتوسینوس واقع در شمال پورتو پرتغال متولد شد. سیزا از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۵ دردانشکده معماری دانشگاه پورتو مشغول به تحصیل بود. او اولین سازه های خود را (چهار خانه در ماتوسینوس) در سال ۱۹۵۴  قبل از فارغ التحصیلی اش تکمیل کرد و در همان سال حرفه خصوصی خود را در پورتو آغاز کرد.

آلوارو سیزا در سال ۱۹۶۶ تدریس در دانشگاه را شروع کرد و در سال ۱۹۷۶ استاد دائم معماری شد. او همچنین استاد مدعو دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه لوس آندس بوگوتا و موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان بود. علاوه بر این او در بسیاری از دانشگاه ها و کنفرانس های سراسر جهان از ایالات متحده، کلمبیا و آرژانتین تا اسپانیا، آلمان، فرانسه، نروژ، هلند، سوئیس، اتریش و انگلستان سخنرانی داشته است.

او در سال های اخیر افتخارات زیادی از موسسات و بنیادهای اروپا از جمله مدال طلای بنیاد آلوار آلتو در سال ۱۹۸۸ و جایزه بنیاد مشهور میس ون درروهه در شهر دو کنده پرتغال (۱۹۸۲-۱۹۸۶) دریافت کرده است. در سال ۱۹۸۸ دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد در امریکا اولین جایزه سبز ورونیکا راج را که به جایزه شاهزاده ولز برای طراحی شهری معروف است برای پروژه مسکن مالاگوییرا که در سال ۱۹۷۷ در اوورا پرتغال آغاز شده بود به سیزا اهدا کرد.

در سال ۱۹۷۷ پس از انقلاب پرتغال، دولت شهر اوورا از سیزا خواست تا پروژه مسکن در حومه روستایی شهر را طراحی کند. طراحی ۱۲۰۰ واحد مسکونی یک طبقه و دو طبقه ی حیاط دار یکی از موارد متعددی بود که او برای انجمن خدمات مسکن ملی انجام داد.

پروژه ها و ساختمان های اخیر سیزا در پرتغال: دانشکده جدید آموزش در ستوبال، دانشکده جدید معماری برای دانشگاه پورتو، موزه هنر مدرن برای پورتو، بازسازی شیادو در منطقه لیسبون که توسط آتش در سال ۱۹۸۸ تخریب شده بود و کتابخانه جدید دانشگاه آویرو هستند.

 در برلین، برنده شدن او در آزمون ورودی رقابت های معماری برای طراحی یک آپارتمان در شلسیشس تور در کروزبرگ به تازگی تکمیل شد. او در مسابقات متعدد دیگری از جمله نوسازی میدان مریخ در ونیز (۱۹۸۵)، بازسازی کازینو و کافه وینکلر در سالزبورگ (۱۹۸۶)  و مرکز فرهنگی وزارت دفاع در مادرید (۱۹۸۸-۸۹) برنده شد. مرکز هواشناسی برای بازی های المپیک ۱۹۹۲ در بارسلونا در حال تکمیل شدن است.

طیف کاری آلوارو سیزا از استخرهای شنا تا توسعه مسکن های انبوه با اقامتگاه هایی برای افراد، بانک ها، ساختمان های اداری، رستوران ها، گالری های هنری، مغازه ها و هر نوع ساختار دیگر بین آن ها گسترده است.

به نقل از مجله کازابلا جولای ۱۹۸۶ در توضیح پافشاری سیزا برای آزمایش مداوم گفته شد: “دقیقاً به این علت که فرد یک ماجراجویی از طرحی واقعی را درک می کند، معماری او می تواند به ما حس فوق العاده ای از آزادی و تازگی بخشد. آلوارو سیزا در پذیرفتن خطر چنین ماجراجویی توانسته است در معماری خود سطحی از روحیه قهرمانانه معماری مدرن که در خطر انقراض است را به تصویر بکشد.”

بیوگرافی آلوارو سیزا

بیانیه بنیاد هنگام اعطای جایزه

آلوارو سیزا از پرتغال نامزد جایزه معماری ۱۹۹۲ پریتزکر شده است

آلوارو سیزا که توسط معماران اروپایی به عنوان یکی از بهترین معماران قرن مورد ستایش قرار گرفته بود برای دریافت بزرگترین جایزه معماری ۱۹۹۲ پریتزکر انتخاب شد.

جی آرتور پریتزکر رییس بنیاد هایت که این جایزه را در سال ۱۹۷۹ پایه گذاری کرد، ۱۴ می در مراسمی رسمی در مرکز کتابخانه واشنگتن هارولد شیکاگو، ایالت ایلینویز یک کمک هزینه ۱۰۰ هزار دلاری، یک مدال و گواهینامه را به سیزا اهدا کرد.

پریتزکر در تهیه بیانیه ای از دفتر مرکزی بنیاد هایت در شیکاگو، از تصمیم هیئت داوران برای انتخابشان  قدردانی کرد و گفت: ” از زمان لوئیس باراگان از مکزیک که دومین برنده جایزه پریتزکر بود ما کسی را که تا این حد آثارش از توجه جهانی به دور بوده انتخاب نکرده ایم اما با وجود این ارزشمند است و اهدا این جایزه توجه عمومی را به سمت دیگری در معماری جلب کرد.”

سیزا به افراد منحصر به فرد برنده جایزه پریتزکر پیوست که شامل هفت معمار از انگلیس، ایتالیا، ژاپن، اتریش، آلمان، مکزیک، برزیل و هفت نفر دیگر از ایالات متحده هستند.

بیل لتی، دبیر شورای بین المللی هیئت منصفه، در بیانیه ای اعلام کرد:

معماری آلوارو سیزا شادی آفرین و روحیه بخش است. هر خط و منحنی با مهارت و قاطعیت در طرح قرار داده شده و بیشتر از آن در بیش از چهار دهه گذشته فرهنگ لغت معماری جهان را غنی کرده و این ارائه جایزه پریتزکر را توجیه میکند.

سیزا یک ماه پس از دریافت جایزه، پنجاه وهشتمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت. وی در طول ۳۸ سال، معمار فعالی در دفتر خودش در پورتو پرتغال بود. او مردی مجرد است که با دو فرزندش آلوارو و جوانا زندگی می کند.

بیانیه آلوارو سیزا

نمونه کارهای آلوارو سیزا

نمونه کار آلوارو سیزا 4
نمونه کار آلوارو سیزا 8
نمونه کار آلوارو سیزا 3
نمونه کار آلوارو سیزا 7
نمونه کار آلوارو سیزا 2
نمونه کار آلوارو سیزا 6
نمونه کار آلوارو سیزا 1
نمونه کار آلوارو سیزا 5

مترجم خانم فهیمه سادات ترابی، جهت تماس به صفحه تلگرام مترجم مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − هشت =

فهرست