کتاب

کتاب تاریخ معماری غرب

کتاب

 

کتاب تاریخ معماری غرب از عهد باستان تا مکتب شیکاگو

تالیف – امیر بانی مسعود

انتشارات نشر خاک

ماندگارهای ارزشمند معماری , کالبدهایی هستند که آفرینندگانشان با شناسایی و بهره گرفتن از عناصر و اجزاء موجود زمان خود توانسته اند شناخت کامل تری از اوضاع و شرایط و اندیشه های حاکم آن زمان به بیننده خود منتقل کنند .

« تاریخ معماری غرب » بر پایه بازنگری روند رخداد ها و دگرگونی های اثر بخش در معماری باختری , این ماندگارها را حاصل بر هم کنش نگرش ها و توجهات جمع باورانه مردم مغرب زمین ارزیابی می کند که با بهره گیری از الگوهای مشترک همواره توانسته است حضورش را در دوره های مختلف , استمرار بخشد و از این گذار بازتاب معتبری از حوزه های گوناگون جوامع غربی آن روزگار پیش رویمان باز گشاید , از این رو این کتاب پژوهشی است که در چهار بخش زیر به تفضیل , آنها را مورد بررسی قرار می دهد .

عهد باستان را با شناسایی معماری مصر و بین النهرین آغاز می کند , در ادامه پس از شناسایی معماری ناحیه ی دریای اژه ( کرت و میسن ) و نیز نظام ها . معابد یونان به واکاوی اتروسک و ترسیمات و نوشته های ویتروویوس می پردازد و در پایان بخش آغازین رم را می کاود , سپس صدر مسیحیت را در بخش قرون وسطی باز می شناساند و دوره بیزانس و پس از آن رومانسک و گوتیک را در فرانسه , انگلستان , آلمان و ایتالیا پی می گیرد .

بخش سوم را با بررسی آثار هنرمندان عصر نوزایی خرد ( رنسانس ) و باروک در ایتالیا و خارج از آن آغاز می کند و با روکوکو به پایان می رساند .

بخوانید  کتاب پیشگیری از جرم از طریق معماری

بخش چهارم را به جهان مدرن و معماری کلاسیسیسم رومانتیک در قرن هجدهم و احیای سبک گوتیک در پی نگرش نو به زیبایی شناسی و نیز معماری قرن نوزدهم اختصاص می دهد که واگرفتش را پس از آن در مکتب نئوکلاسیسیسم بین المللی و تحولات فرانسه و انگلستان می بینیم و در پایان هم مکتب شیکاگو را باز می شناساند .

 

 

کتاب

 

کتاب

 

کتاب

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =

بستن
بستن