اخبار و گزارشسینمانگارخانههنر

فیلم هفته : رمز داوینچی “The Da Vinci Code”

اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر
ARRIVED VIA EMAIL BY EDT PHOTO BBS From: _Barnard, Linda Sent: _Wednesday, March 1, 2006 2:52 PM To: _Photodesk – Toronto Star Subject: _Da Vinci code <> Da Vinci Code Linda Barnard DF-00386_r – Tom Hanks stars in Columbia Pictures’ suspense thriller The Da Vinci Code. ___Photo Credit: Simon Mein

موسیقی متن فیلم رمز داوینچی اثر هانس زیمر :(تریلر فیلم در آخر متن)

 

رمز داوینچی (The Da Vinci Code) محصول سال ۲۰۰۶ به کارگردانی ران هاوارد است. این فیلم براساس کتاب معروف رمز داوینچی ساخته شده است.- رمز داوینچی یا راز داوینچی یا کُد داوینچی نام رُمانی کارآگاهی و ماجرایی است از نویسندهٔ آمریکایی، دن براون که از فروش و استقبال گسترده‌ای در سراسر جهان برخوردار بوده‌است – در این فیلم تام هنکس و آدری تاتو و آلفرد مولینا بازی کردند.

فیلم راز داوینچی بر خلاف نظر اکثر منتقدان فیلمی جالب و خوش ساخت است که تا پایان، تماشاچی علاقمند و کنجکاو را – حتی علیرغم دانستن پایان ماجرا – با خود همراه نگاه می دارد. فیلم علاوه بر بازیهای عالی ، موسیقی زیبایی هم دارد. فضا سازی های فیلم بسیار به کتاب اصلی وفادارند و مشخص است زحمت زیادی برای ساخت آنها کشیده شده است.

اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر

داستان فیلم: رئیس موزه لوور در مقابل تابلویی از لئوناردو داوینچی به قتل می رسد. مقتول قبل از مرگش نام رابرت لنگدون، نمادشناسی آمریکایی که برای سخنرانی به پاریس آمده، و مقداری اعداد و ارقام رمزی را روی زمین نوشته است. بازرس بزو فاش می پندارد با این کار وی به نام قاتل خود اشاره کرده است رابرت لانگدن را به موزه فرا می خواند. هنگامی که وی به موزه می آید متوجه می شود که مظنون شماره یک قتل تاریخدان موزه لوور است که قرار بوده با یکدیگر ملاقات کنند. لانگدن با همکاری سوفی نیوو، نوه مقتول که در آزمایشگاه اداره پلیس کار می کند، در راستای کشف مجموعه رمزها و معماهای پنهان تلاش های گسترده ای صورت داده و در عین حال سعی دارند از پلیس هایی که موزه لوور را جستجو می کنند دور بمانند .

اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر

داستان حول یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت می‌گردد . کتاب «خون مقدس، جام مقدس» منبع اصلی برای این تئوری‌ها بوده است. طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده است و صاحب فرزند شده است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا قصد در پنهان کردن آن‌ها داشته‌اند. در ضمن «جام مقدس» نه یک شیئی بلکه خود مریم مجدلیه است.

 

بخوانید  تئاتر آوالون، قصری ایرانی در شیکاگو

پنج ماه پیش از شروع داستان، واتیکان به اسقف آرینگروسو، رهبری یک فرقه مسیحی تندرو و مبتنی بر ریاضت های سنگین جسمانی موسوم به اپوس دئی (یعنی: کار خدا) اعلام می‌کند که می خواهد دست از حمایت از این فرقه بردارد و ۲۰ میلیون یوروی اهدایی فرقه را هم پس خواهد داد. فردی موسوم به استاد که در اصل قصد تخریب وجههٔ کلیسا و اپوس دئی را دارد، به اسقف پیشنهاد می‌دهد در ازای ۲۰ میلیون، جام مقدس گمشدهٔ عیسی را در اختیارش بگذارد تا اپوس دئی قدرت و محبوبیت زیادی پیدا کند. ولی در حقیقت با استفاده از یکی از نیروهای اسقف به قتل اعضای دیر صهیون که مخالفان قدیمی کلیسا و حافظان جام مقدس هستند، می‌پردازد تا خودش بتواند جام را به دست بیاورد.

استاد اعظم دیر صهیون که رئیس موزه لوور است پیش از مرگ، اسرار یافتن جام را به نوه‌اش (صوفی) منتقل می‌کند و از او می خواهد از دانشمندی آمریکایی (رابرت لنگدان) که در نمادشناسی مذهبی و دیرین‌شناسی متبحر است کمک بخواهد. این دو با وجود تعقیب بی امان پلیس و نیروهای استاد، مرحله به مرحله به جام مقدس نزدیک می‌شوند و در این راه از یک تاریخ دان انگلیسی (تیبنیگ) هم کمک می‌گیرند که در نهایت معلوم می‌شود خود استاد است. نهایتاً پرنسس صوفی خانواده گمشده‌اش را پیدا می‌کند و لنگدان هم جام مقدس را پیدا می‌کندو….

اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر
Actors Audrey Tatou (L) and Tom Hanks (R) are shown in a scene from director Ron Howard’s ‘The Da Vinci Code’ in this undated publicity photo. The film will premiere at the 59th International Film Festival in Cannes May 17, 2006 NO SALES NO ARCHIVE REUTERS/Columbia Pictures/Handout

اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر   اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر   اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر   اخبار و گزارش سینما نگارخانه هنر

البته مساله مهمی که با دیدن این فیلم و فیلم های مشابه به وجود می آورد مساله اختلاط واقعیت با تخیل است. به این معنی که بعد از دیدن چنین فیلم هایی که به واقعیت های تاریخی یا بدیهی اشارات زیادی دارند و در عین حال در لابلای آن سعی می کنند تخیلات نویسنده یا کارگردان را بگنجانند دیگر تشخیص واقعیت از تخیل مشکل می شود و شما به عنوان مخاطب فکر می کنید واقعیت، همان تخیلاتی است که در اثر می بینید. (نمونه ملموس این سبک هنری، کتابهای نویسنده معروف تریلر های جاسوسی-سیاسی ، فردریک فورسایت است).

اما بعد از خواندن کتاب و یا دیدن فیلم، هر وقت چشمتان به اثری از لئوناردو داوینچی می افتد ناخودآگاه به سمت کشف چیزهای عجیب و غریب از بطن اثر سوق داده می شوید، احساسی که قبلا نداشتید.

ترجمه خوب کتاب رمز داوینچی توسط حسین شهرابی و سمیه گنجی ترجمه و در انتشارات زهره به چاپ رسیده است .

 

بخوانید  ساختمان نارکومفین مسکو: سرمشق شوروی برای زندگی جمعی

برگرفته از :
ویکی پدیا

عصر نوشتن

نقد فارسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =

بستن
بستن