سینماهنر

فیلم هفته : بخشنده – the giver

سینما هنر

بخشنده : The Giver

کارگردان : Phillip Noyce

نویسنده : Michael Mitnickسینما هنر

بازیگران :

Jeff Bridges…The Giver

Meryl Streep…Chief Elder

Brenton Thwaites…Jonas

Alexander Skarsgård…Father

Katie Holmes…Mother

Taylor Swift…Rosemary

و…

ژانر : درام

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای ۱۳ سال)

زمان : ۹۷ دقیقه

« بخشنده » نام رمانی بسیار مشهور به قلم خانم لوئیس لوری می باشد که در سال ۱۹۹۳ منتشر دو موفق به دریافت جوایز ادبی بسیار نیز گردید. « بخشنده » علاوه بر موفقیت هایی که در زمینه جوایز ادبی کسب کرد، به فروش بسیار خوبی نیز در غرفه های کتابدست پیدا کرد و تبدیل به یکی از محبوب ترین کتاب های نوجوانان شد؛ گفته می شود که از کتاب خانم لوری بیش از ۵٫۳ میلیون نسخه تا به امروز فروش رفته است که رقم قابل توجهی است. این کتاب همچنین در ایران نیز در سال ۱۳۷۹ از طریق انتشارات ” نشر سرچشمه ” به ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی منتشر شد. شاید جالب باشد بدانید که کتاب « بخشنده » در ایران در سال ۱۳۸۰ از جانب نشریه « سلام بچه ها » با رای نوجوانان، به عنوان یکی از آثار برگزیده مورد تقدیر قرار گرفت.

سینما هنر
« بخشنده » درباره جامعه ایی آرمانشهری ( اتوپیایی ) است که در آن همه چیز خوب پیش می رود و خبری از مشکلات روزمره زندگی نسل بشر به چشم نمی خورد. در این زمان، انسانها نه غم و غصه ایی دارند، نه جنگی دارند که زندگی آنان را به چالش بکشد و نه نگرانی از بابت تامین شدن زندگی شان دارند. این جامعه آرمانشهری بطور کامل غم را از مردم گرفته است و به نظر می رسد که آرامش مطلق این جامعه را فراگرفته باشد اما در عوض، این شهر بطور کامل توسط فردی که رئیس بزرگ خطابش می کنند ( مریل استریپ ) ایزوله شده است بطوریکه هیچکس قادر نیست از چارچوب تعیین شده ای که حاکم آن را معین کرده خارج گردد. در واقع این حاکمان هستند که می گویند شما باید چه نگاه کنید، چه بپوشید و چطور رفتار کنید و بطور خلاصه، چطور روزگارتان را سپری کنید!

سینما هنر

یکی از نکات مثبتی که در « بخشنده » به چشم می خورد، ترسیم جامعه اتوپیایی به شکلی دقیق و قابل درک برای مخاطبی است که شاید اصلاً هرگز نام کتاب « بخشنده » و لوئیس لوری را نشنیده باشد. یکی از سخت ترین کارهایی که فیلیپ نویس به عنوان کارگردان این فیلم مقابل خود می دید، ایجاد این جامعه عجیب با تمام تفاوت هایش با شرایط زندگی کنونی انسانها بود به شکلی که حتی مخاطبی که کتاب مذکور را هم نخوانده باشد، بتواند چنین جامعه خطرناکی را متصور شده و درک کند. خوشبختانه نویس به خوبی موفق شده تا با بهره گیری از انواع تکنیک های سینمایی اعم از رنگ بندی مُرده فیلم تا نماهای باز اما بدون رنگ و روح و شادی، این جامعه اتوپیایی را به تصویر بکشد. در واقع می توان گفت که « بخشنده » از جهت کارگردانی هنری و فضاسازی و طراحی صحنه بسیار موفق عمل کرده و می تواند هر مخاطبی با هر رده سنی را راضی کند.

سینما هنر

« بخشنده » اثری قابل قبول است که در دنیای سراسر کلیشه نوجوانان قافیه را نباخته و حرف هایی برای گفتن دارد. شاید راز موفقیت ( نسبتاً ) « بخشنده » در این باشد که از رمانی اقتباس شده که یکی از بهترین های دهه ی ۹۰ محسوب می شده و به حدی جالب بوده که در دنیای سینما هم بتواند ” غیر کتابی ها ” را به خود جذب کند. « بخشنده » جامعه آمارنشهری که لوئیس لوری درباره آن نوشته بود را به خوبی به تصویر کشیده است اما اینکه مخاطب بتواند با شخصیت های نوجوان داستان ارتباط برقرار کند و پرداخت نسبتاً کلیشه وار آنان را تحمل کند، سوالی است که فقط با تماشای فیلم می توان پاسخ آن را دریافت. در مجموع فکر می کنم که « بخشنده » به یکبار دیدنش می ارزد.

سینما هنر   سینما هنر

نقد فیلم از مووی مگ
بخوانید  معرفی فیلم هفته: آنا کارنینا (Anna Karenina)
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =

بستن
بستن