ادبیات و فلسفهبیوگرافی

عطار نیشابوری

 

ادبیات و فلسفه بیوگرافی

 

در میان بزرگان شعر عرفانی فارسی زندگی هیچ شاعری به اندازه زندگی عطار در ابر ابهام نهفته نمانده است.

وی در نیمه دوم قرن ششم و ربع اول قرن هفتم میزیسته اهل نیشابور بوده و چند کتاب منظوم و یک کتاب به نثر از او باقی است. نام وی به اتفاق اکثر مورخین و تذکره نویسان محمد است و کنیه او ابوحامد و لقب او فریدالدین است . با توجه به بعضی اسناد قدیم و بعضی اطلاعات محلی تا حدودی با اطمینان میتوان گفت او

فریدالدین محمد بن ابراهیم بن اسحاق کدکنی است که خاکجای خودش امروز در شهر کنونی نیشابور زیارتگاه است و مزار پدرش با نام ” پیرزروند” در کدکن در ولایت رخ از ولایات دوازده گانه نیشابور قدیم .

بنابر روایات گذشتگان پدر شیخ داروفروش بود و دکان عطاری داشت و شیخ ما دکان و شغل پدر را به وراثت اداره میکرد.

آثار عطار

علاوه بر دیوان و مجموعه رباعیات ( مختارنامه ) وی دارای چهار منظومه است که از آنها با عنوان اسرارنامه و منطق الطیر و خسرونامه ( الاهی نامه ) و مصیبت نامه یاد میکنند. در کنار اینها باید از کتاب شگرف تذکرهً الاولیا او نیز یاد کنیم . کتابی که در ادبیات منثور عرفانی گل سرسبد تمام آثار است.نه در فارسی میتوان مانندی برای آن یافت و نه در عربی .

دیوان غزلیات و قصاید عطار یکی از متداول ترین دیوان های شعر پارسی است که از همان قرن هفتم همواره مورد علاقه و شوق دوستداران شعر عرفانی فارسی بوده است.

مذهب عطار

چنان که ظواهر آثار عطار گواهی میدهد او مذهب اهل سنت داشته است . اظهار عشق و علاقه آتشین به خلفای سه گانه و مدح و ستایش شافعی و ابوحنیفه در مثنوی خسرونامه و تکریم ایمه اهل سنت در تذکرهً الاولیا دلیلی است ظاهر و غیر قابل انکار .

بخوانید  معرفی

شیخ ما خواه سنی یا شیعی در مسلک تصوف قدم میزده است و عموم صوفیان سند خرقه خود را به نقطه دایره ولایت محمدیه متصل میسازند.

ماخذ

مقدمه منطق الطیر به تصحیح و تعلیقات محمد رضا شفیعی کدکنی انتشارات سخن

مقدمه کتاب عطار نیشابوری به قلم بدیع الزمان فروزانفر انتشارات معین

 

 
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 10 =

بستن
بستن