موسیقیهنر

ساز هنگ درام – Hang Drum

معرفی ساز هنگ درام 

هنگ درام سازیست مانند ناقوس و زنگ که از طریق لرزش و ارتعاش بدنه ساز صدا تولید میشود که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ توسط سابینا اسشار و فلیکس روهنر در سوئیس ساخته شد و همچنین برای اولین بار در سال بعد (۲۰۰۱ میلادی) در فرانکفورت آلمان معرفی شد.

این ساز، از دو نیم پوسته ی فلزی (بشقاب مانند) ساخته شده که بر روی هم قرار دارند و روی آن تعدادی فرو رفتگی با اندازه های مختلف وجود دارد که نت های موسیقی را با ضربه ی انگشتان دست به آنها میتوان ایجاد کرد.

صدای منحصر به فرد و بسیار زیبای این ساز را شاید بتوان گفت که به هیچ وجه نشنیده اید و البته انواع آنها با توجه به سایز فرو رفتگی ها، تن صدا های مختلفی را ایجاد میکنند که واقعا لذت بخش هستند.
مدل معروف این ساز حدود ۲۰ اینچ (۵۲ سانتیمتر) قطر و حدود ۱۰ اینچ (۲۴ سانتیمتر) ارتفاع دارد و از جنس فولاد (و احتمالا با پوشش نازکی از جنس برنج) ساخته می شود.

موسیقی هنر
به دلیل نواخته شدن با انگشتان، صدای آن غنی از overtone بوده که صدایی نرمتر و گرمتر از صدای زدن چکش روی ساز steelpan داراست

ساز هنگ از همان قوانین پایه فیزیک که برای ساز Steelpan استفاده شده بهره میگیرد ولی به گونه ای تغییر یافته که به مانند یک نوسان کننده Helmholtz عمل کند. ساخت ساز هنگ نتیجه چندین سال تحقیق بر روی ساز steelpan و دیگر سازها بود.
سازنده این ساز به بهبود شکل و جنس مورد استفاده برای ساخت هنگ ادامه داده و تا کنون چندین نوع از این ساز بوجود آورده است.

سطح بالایی این ساز Ding نام دارد و پایینترین نت ساز را با رسوناس صدا در داخل هنگ، به صدا در می آورد. بسته به شیوه ضربه به آن به مانند ساز چنگ، زنگ و یا ساز stealpan (کوک شده)، صدا میدهد. نتها بر روی وجه های مختلف این ساز قرار گرفته اند و بر اساس ترتیب نتها از نت بم تا نت زیر چیده شده است. بنابر این با جهت مناسب قرارگیری این ساز نوازنده میتواند نتهای گام را به صورت بالا یا پایین رونده و با دو دست و ضربه به محلهای تولید صدا، بنوازد.

بخوانید  اولین فراخوان معرفی استعداد های دانشجویان معماری

موسیقی هنر

موسیقی هنر

اولین نسل هنگ درام (Hanghang) که در سال ۲۰۰۵ عرضه شد، دارای Ding با نت پایه بین می بمل(Eb) و سی بمل(Bb) اکتاو سوم بود که با افزایش تجربه، سازندگان هنگ درام توانستند Ding را به نتهای پایینتری برسانند.

تقریبا تمامی هنگهای نسل دوم دارای Ding با نت “ر” اکتاو سوم بودند.
در زیر قسمت Ding و در قسمت پایینی ساز فرورفتگی دایره شکلی برای رسونانس صدای ساز وجود دارد که نام آن Gu میباشد.

یکی دیگر از انواع هنگ Integral Hang نام دارد که نسبت به انواع پیشین دارای تغییراتی در ظاهر و کیفت صدا دهندگی داشته که تنها یک نوع از آن با نت “ر” اکتاو سوم (D3) ساخته شده.

در چهار سال اول کمپانی PANArt مدل هنگهایی با ۸ نت قابل اجرا تولید کرد که به آنها High Voice میگویند و در سال ۲۰۰۵ مدل هنگهایی با فقط ۷ نت ساخته شد که Low Voice نام دارند.

موسیقی هنر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

بستن
بستن