تکنولوژی معماریمعماری

خانه های گیاهی…خانه هایی که رشد میکنند…

خانه های گیاهی
خانه هایی که رشد میکنند….

Mitchell Joachim، معماریست که این ایده را مطرح میکند، ایده ای که growing homes نام گذاری شده و وقتی وی از رشد خانه ها حرف میزند، منظورش دقیقا” رشد گیاه مانند است.

راهی که وی در این ارائه ی خود توضیح میدهد، به نوعی ترکیب معماری و زیست شناسی است. با کمی جست و جو در اینترنت حتی میتوان ابعاد تازه تری از این کارش را پیدا کرد : وی براساس تغییراتی که درسلولهای گیاهی وحتی سلولهای زنده ی حیوانات داده به فرم هایی دست پیدا کرده که میتواند به عنوان پوسته های خانه مانند کار کند.
به گفته ی خود وی با این روش به راحتی و با کمترین هزینه میتوان شهر هایی درست کرد که سرتاسر سبز باشد و کمترین دخالت را در محیط طبیعی داشته باشند، چرا که این خانه ها خود جزیی از محیط طبیعی محسوب میشوند. حتی شاید این کار به ایجاد چنین شهرهایی هم نکشد، ولی نیمکت هایی را تصور کنید که ریشه در زمین داشته باشند و در عین درخت بودن فضای نشستن شما را نیز فراهم کنند. حتی در این مقیاس هم این کار فوق العاده به نطر میرسد.
در ادامه وی از اوج کار استودیوی خود میگوید : مقطع دیواری که با استفاده از تغییرات در سلول خوک به دست آورده، دیواری که عایق هایش چربی ها و پرده هایش مژه های طبیعیست! کمی منزجر کننده، ولی بی نهایت جالب است.

تکنولوژی معماری معماری

سال هاست که بحث انرژی و معماری سبز بر سر زبان هاست و کشور هایی که واقعا” این نیاز را حس کرده اند، به طور جدی مشغول کار بر روی این نوع از معماری هستند. برای مثال شاید نصفی از مسابقات معماری که برای دانشجویان و شرکت های معماری به صورت جهانی ارائه میشود در باره ی طراحی خانه های سبزاست در نتیجه نیاز به حفظ و نگهداری منابع طبیعی برای همه جوامع قابل درک بوده و سعی به انتشار و آموزش مبانی آن به دانشجویان و…میباشند
آنچه واضح است آنکه همه مردم کشور ما به خصوص معماران که نقش به سزایی در طراحی و حفظ منابع طبیعی دارند نه تنها به جبران وحفظ آن نمیپردازد بلکه کاملا به آن بی توجه بوده و رفته رفته در نابودی ان سهیم تر میشوند

بخوانید  شش مصالح اصلی و معمارانی که عاشق آن ها هستند

تکنولوژی معماری معماری

امید آنکه چنین ایده هایی در کشور ما نیز مطرح و مورد بهره برداری قرار گیرد تا شاهد انقلابی نو در معماری باشیم.
منیژه شبانی مقدم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =

بستن
بستن